Jednym z najbardziej dokuczliwych wrogów wszystkich psów są różnego rodzaju insekty. Powodują one nieprzyjemne dolegliwości takie jak gryzienie czy swędzenie oraz w niektórych przypadkach prowadzą do niebezpiecznych chorób. Aby zatem ulżyć swoim podopiecznym wielu właścicieli szuka środków zapobiegawczych, których głównym celem jest uniemożliwienie ataku różnego rodzaju insektów takich jak pchły, wszy czy kleszcze. Jakie są preparaty przeciwko insektom dla psów dostępne na rynku? Jaki jest sposób ich działania? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania

Obroże przeciw insektom

Jednym z popularniejszych produktów służących do odstraszania insektów są wszelkiego rodzaju obroże. Nasączone są one różnego rodzaju specjalnymi substancjami chemicznymi, które mają nieprzyjemny dla insektów zapach. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy tylko założyć psu obroże oraz odpowiednio ją dopasować do naszego zwierzaka. Należy jednak pamiętać, że tego typu obroże mają ograniczony czas działania, a niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak np. woda, działają na nie dezaktywująco.

Krople przeciw insektom dla psa

Kolejnym produktem służącym do walki z różnego rodzaju insektami są krople przeciw insektom dla psa. Można je kupić w sklepach zoologicznych i u samego weterynarza, a ich działanie jest równie proste co działanie wspomnianych wcześniej obróż. Wystarczy zaaplikować krople przeciw insektom dla psa w miejscu do którego nasz pies nie dojdzie językiem np. na karku. Ważne jest, aby zaaplikować środek bezpośrednio na skórę zwierzęcia ponieważ takie działanie zwiększy jego efektywność.

Spraye przeciw insektom

Następnym produktem służącym do zwalczania insektów u psów są specjalistyczne spraye. Działają podobnie jak krople przeciw insektom dla psa. Wystarczy zaaplikować je na skórę zwierzaka a po określonym przez producenta czasie zaczynają działać odstraszająco na insekty. Warto również zaznaczyć, że nie jest konieczna ponowna aplikacja preparatu po każdej kąpieli.

krople przeciw insektom

Inne preparaty

Na rynku istnieje również wiele innych preparatów mających za zadanie odstraszanie insektów. Są to m.in. specjalne proszki i szampony. W zależności od naszych preferencji powinniśmy wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania a sam zakup skonsultować ze specjalistą np. lekarzem weterynarii lub sprzedawcą w sklepie zoologicznym.

Podsumowując najważniejsze w walce z insektami u psów jest zapobieganie ich atakowi, dlatego wielu właścicieli psów szuka preparatów służących do tego celu. Wychodząc im naprzeciw sklepy zoologiczne zaopatrzone zostały w szereg różnych produktów mających za zadanie walkę z różnymi insektami takie jak wspomniane wcześniej obroże dla psów, krople przeciw insektom dla psa, spraye itd. Głównym zadaniem każdego z nich jest uniemożliwienie ataku insektom. Tylko od nas i od preferencji naszego podopiecznego zależy, który z nich wybierzemy. Jeśli nasz pies nie lubi mieć ubranej obroży lepszym rozwiązaniem będą krople przeciw insektom dla psa. Jeśli zaś nie lubi wody i ciężko go umyć zamiast szamponu można użyć właśnie obroży. Ważne jest jednak, żeby oprócz stosowania wspomnianych wcześniej środków profilaktycznych pamiętać również o ciągłej obserwacji swojego podopiecznego pod kątem wystąpienia u niego insektów. Może się bowiem zdarzyć, że nawet najdroższy preparat może być niewystarczający w walce z insektami.

Patrycja Michalska