Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; nadmiernie się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty uznają mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Zabawki-dla-kotow-30130.html zabawki dla kota

Patrycja Michalska