Okres wiosenno-letni to czas nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Często obserwowany jest również krwiomocz. Terapię należy wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych środków, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi preparatami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na pasożyty jelitowe, przejawia także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli zwierzę nadal nie będzie chciał skonsumować środka to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. środki te są nakraplane specjalnym dozownikiem na kark czworonoga i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego specyfiku jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sklep zoologiczny online https://www.krakvet.pl/

Patrycja Michalska