To, iż psiak jest najwłaściwszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej kontrowersji. Niniejszy futrzasty przyjaciel, pozostaje wierny człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela i dodatkowo warunki, w których żyje. Dla niego liczy się jedynie pozytywne spojrzenie oraz dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Gdy szczeniak dorasta…


Ludzie, którzy planują zakup czy adopcję psa, bardzo często nawet nie zastanawiają się nad doborem tej prawdziwej rasy, która będzie odpowiadała ich potrzebom i także trybowi życia. Obraz psiaka oraz jego uroczy pyszczek wystarczają, by futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem przymilny psiak wyjątkowo szybko rośnie i gospodarz nawet nie przyuważy, w jaki sposób przekształca się w dużego psa, którego wygląd niestety nie zawsze odpowiada życzeniom właściciela. Dzieje się tak, gdy pies zostaje wzięty jako szczeniak, a pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało poznane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przeczuć, jak wielki czworonóg wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego cudownych oczek i także oryginalnego pyszczka.


Przebojowy pies oraz ociężały człowiek


Określając się na posiadanie psa, należy dobrze zapoznać się z jego rasą, żeby wspólnie z nim stanowić spójny i harmonijny związek. Psiaki wymagające dużo ruchu i także spacerów,nie będą czuły się szczęśliwe, zamknięte w czterech ścianach przez większą połowę dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, potrzeba mieć świadomość, iż to niesłychanie ruchliwe zwierzaki, które wymagają wyczerpujących spacerów i także licznych gier ruchowych. Inaczej znudzone będą niszczyły otoczenie, w jakim żyją, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Zatem sympatycy relaksu na kanapie, przed telewizorem lub z książką w dłoniach powinni zapomnieć o takich rasach.


Psiak obronny lub do towarzystwa?


Jakikolwiek przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien poprawnie sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do nowego psiaczka. Jeżeli szuka przyjaciela, którego będzie mógł gdziekolwiek ze sobą brać, perfekcyjnie sprawdzą się tutaj pieski miniaturowe, które łatwo zmieszczą się w każdym samochodzie lub koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe i buldożki francuskie idealnie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na nieduże rozmiary mogą być ze swoim panem podczas jego urlopów oraz wakacji.

Natomiast małe pieski mimo własnego atrakcyjnego wyglądu, niestety nie dostarczą człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski lub dog niemiecki, na pewno wzbudzą niepewność oraz obawy przed nieznajomymi, efektywnie ich odstraszając. Gdy w domu występują małe dzieci, których zachowanie niejednokrotnie bywa nieobliczalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, ponieważ niewłaściwie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość oraz wagę.

Pies agresywny jedynie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela przedstawiania należytych dokumentów, przystających na jego posiadanie. Czworonogi odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący potrzebują właściwej tresury już okresie szczenięcym i profesjonalnego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać występowaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zaznajomić się ich rasami, by trafnie wyselekcjonować tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami i trybem życia człowieka, ponieważ tylko wtedy więź z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem i także obustronną miłością.

legowiska dla kotów hurtownia

Patrycja Michalska